MIC29301-3.3WU
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MIC29301-3.3WU
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features : Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Number of Regulators : 1
Package : Tube
Series : -
PSRR : -
Mfr : Microchip Technology
Supplier Device Package : TO-263-5
Output Type : Fixed
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 3A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Output : 3A
Voltage - Input (Max) : 26V
Package / Case : TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Voltage - Output (Max) : -
Base Product Number : MIC29301
Output Configuration : Positive
Description : IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-5
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-5