VS-50PFR160W
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-50PFR160W
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Stud Mount
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 4500 uA
Package / Case : DO-5
Maximum Operating Temperature : + 180 C
Max Surge Current : 595 A
Vf - Forward Voltage : 1.5 V at 125 A
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 1600 V
Configuration : Single
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 50 A